ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!
P&O Ferries: Port w Dover odmawia kontroli
2022-04-22
Urzędnicy w porcie w Dover odmówili wczoraj dostępu inspektorom ITF.

Urzędnicy w porcie w Dover odmówili wczoraj dostępu inspektorom ITF, którzy byli obecni w celu zbadania kwestii socjalnej marynarzy, które zostały poruszone przez członków załogi na pokładach statków P&O Ferries w porcie.

Inspektorzy ITF posiadają przepustkę ISPS (International Ship and Port Facility Security), która umożliwia im wejście do wszystkich portów Wielkiej Brytanii i wejście na pokład wszystkich statków na wodach Wielkiej Brytanii, gdzie marynarze proszą o pomoc.

Pomimo wysłania e-maila z wyprzedzeniem w ramach uprzejmości i ukończenia wymaganego kursu bezpieczeństwa online, policja portowa odmówiła inspektorom dostępu w tym dniu, ponieważ nie otrzymali wcześniejszego ostrzeżenia o wizycie inspektorów. Inspektorzy nie są zobowiązani do wcześniejszego ostrzegania portów lub armatorów o zbliżających się wizytach w celu przeprowadzenia inspekcji statków lub zbadania przypadków naruszenia praw marynarzy.
(.....)

ITF wraz z RMT i Nautilusem zażądają, aby:

     DP World przestrzegał akceptowalnych globalnych standardów zarządzania i przepisów krajowych;
     Firma zwolniła dyrektora generalnego P&O Ferries, Petera Hebblethwaite;
     DP World zobowiązał się do współpracy z ITF i naszymi oddziałami we wszystkich spółkach zależnych należących do DP World, aby zapewnić, że żaden pracownik nigdy więcej nie będzie traktowany z takim brakiem szacunku.

Więcej: https://www.itfseafarers.org/en/news/po-ferries-port-dover-refuses-welfare-check

R.R.

2022-06-20
Najwięcej sytuacji związanych z wydłużaniem kontraktów przypadło na rok 2020 i pandemię covid-19. Na samym początku wydłużanie umów o pracę było nieuniknione i większość administracji krajowych wyraziła na to zgodę. Wg. ITF pierwsze kilka miesięcy były wystarczającym okresem aby armatorzy i pracodawcy wdrożyli nowe systemy podmian. Tym samym, już w drugiej połowie 2020 roku wg. ITF covid nie mógł być powodem wydłużenia kontraktu.
2022-06-13
Informujemy, iż 30 czerwca wygasa umowa pomiędzy Polską i Norwegią ws. ubezpieczeń społecznych. Na dzień dzisiejszy nie posiadamy żadnych informacji o tym, iż umowa miałaby być przedłużona. Strona norweska kilkukrotnie, warunkowo zezwalała na przedłużenie umowy lecz wydaje się, iż tren etap się zakończył.
2022-06-13
Otrzymujemy liczne zapytania od marynarzy w sprawie możliwości objęcia marynarzy należących do OMK / ITF korzystnym ubezpieczeniem zdrowotnym.
2022-06-06
OMK NEWS - Twoje źródło informacji na morzu. Informujemy, że wysłaliśmy na wskazane adresy e-mail kolejne wydanie OMK NEWS - Twoje źródło wiadomości na morzu w formie pdf ( tylko 385 KB )
2022-06-06
Filipińska instytucja morska MARINA wprowadza zmiany w szkoleniu filipińskich oficerów po tym jak na początku roku EMSA (Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego) zgłosiła zastrzeżenia dotyczące szkoleń STCW przeprowadzanych na Filipinach.
2022-06-06
Przypominamy marynarzom z OMK, iż w ośrodkach szkoleniowych w Szczecinie: OSRM, ZENIT, VULCAN, NORTH oraz LIBRA w Kołobrzegu, posiadamy rabaty sięgające nawet 20%.
Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.pl, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Materiały do pobrania
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski), formularze i inne materiały. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Opłać składki on-line
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line