ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!
Armator przedłuża kontrakt, czy muszę podpisać nowy ?
2022-06-20
Najwięcej sytuacji związanych z wydłużaniem kontraktów przypadło na rok 2020 i pandemię covid-19. Na samym początku wydłużanie umów o pracę było nieuniknione i większość administracji krajowych wyraziła na to zgodę. Wg. ITF pierwsze kilka miesięcy były wystarczającym okresem aby armatorzy i pracodawcy wdrożyli nowe systemy podmian. Tym samym, już w drugiej połowie 2020 roku wg. ITF covid nie mógł być powodem wydłużenia kontraktu.

Wg. zgłoszonych spraw do OMK jak i informacji z innych ZZ odnotowujemy nową tendencje objawiającą się problemami z zaaranżowaniem zmiennika na czas. Nie jesteśmy do końca przekonani czy to jest brak kadr czy niechęć w zaoferowaniu wyższych wynagrodzeń. Niemniej jednak przekazujemy kilka istotnych informacji dotyczących wydłużających się kontraktów:

  • po zakończonym kontrakcie armator ma obowiązek zaoferować nowy kontrakt,
  • marynarz może przyjąć nowy kontrakt jeżeli ZGADZA SIĘ na wydłużenie okresu zamustrowania,
  • marynarza NIE MA OBOWIĄZKU podpisać nowego kontraktu w przypadku gdy NIE ZGADZA się z wydłużonym okresem zamustrowania,
  • zalecamy aby NIE PODPISYWAĆ nowych kontraktów jeżeli nie zgadzamy się na wydłużone zamustrowanie,
  • marynarz zachowuje wszystkie przywileje, ubezpieczenie itp. tak długo jak przybywa na statku, nawet bez ważnego kontraktu,
  • armator NIE MOŻE wywierać nacisku na podpisanie nowego kontraktu. Tego typu praktyki mogą być zgłaszane lokalnie do inspektorów ITF lub do Związku Zawodowego danego marynarza, dla marynarzy z OMK jest to OMK (biuro@nms.org.pl lub nasz telefon awaryjny czynny 24/7 w nagłych przypadkach).

 

Każdy, nieuzasadniony przypadek (nieumiejętność znalezienia zmiennika nie jest ważnym powodem) wydłużania umowy o prace (kontraktu) jest złamaniem konwencji MLC, która nadaje nam prawo do repatriacji po zakończonym kontrakcie.

 

T.L.

2022-08-08
OMK NEWS - Twoje źródło informacji na morzu. Informujemy, że wysłaliśmy na wskazane adresy e-mail kolejne wydanie OMK NEWS - Twoje źródło wiadomości na morzu w formie pdf ( tylko 348 KB )
2022-08-08
Nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego, do którego zapraszaliśmy 26.01.2022r., na naszej stronie: https://omk.org.pl/article/990.
2022-07-28
Mamy pierwsze w Polsce grupowe ubezpieczenie zdrowotne dla marynarzy. 28 lipca b.r. podpisaliśmy wniosek o zawarcie umowy ubezpieczenia zdrowotnego z PZU. Od tej chwili marynarze z naszej Organizacji mogą nadal przystępować do ubezpieczenia zdrowotnego OMK / PZU na wynegocjowanych warunkach, ponieważ umowa jest otwarta i bezterminowa.
2022-07-13
Holenderski sąd stoi po stronie związków zawodowych przy mocowaniu kontenerów
2022-07-04
Niemieccy dokerzy zyskują międzynarodowe poparcie dla strajków chroniących przed inflacją
2022-06-30
W związku z niepewną sytuacją na rynku ubezpieczeń społecznych polskich marynarzy, przypominamy poniżej kilka istotnych zasad:
Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.pl, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Materiały do pobrania
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski), formularze i inne materiały. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Opłać składki on-line
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line