Poniżej publikujemy oficjalne Stanowisko Komisji Organizacji Marynarzy Kontraktowych w sprawie projektu ustawy w sprawie ubezpieczeń społecznych marynarzy oraz krótką historię zamieszczanych wiadomości na naszej stronie internetowej, zaproszenia marynarzy do konsultacji, ankiety od roku 2019 w świetle nieuniknionych zmian wynikających z wyroku TSUE
· 2024-08-23 projekt nowej ustawy o ubezpieczeniach ZUS dla marynarzy
https://www.omk.org.pl/article/1223
· 2023-03-27 Stanowisko OMK ws. ubezpieczeń społecznych aby wyraźnie określić nasze zdanie w świetle TSUE i trwających prac nad rozwiązaniami dla marynarzy
https://www.omk.org.pl/article/1116
· 2023-03-05 Sprawa ZUS dla polskich marynarzy z obcych bander (poza UE/EOG) powraca
https://www.omk.org.pl/article/1100
· 2022-10-12 Ankieta ws. zabezpieczenia społecznego marynarzy-prosimy o udział w ankiecie.
https://www.omk.org.pl/article/1053
· 2019-12-20 Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych dla polskich marynarzy
https://www.omk.org.pl/article/780
· 2019-11-14 TSUE w sprawie marynarzy
https://www.omk.org.pl/article/764
· 2019-07-02 Powstaje nowy system ubezpieczeń społecznych dla polskich marynarzy, od Ciebie zależy czy będzie dobry, czy może tylko kosztowny i bez żadnych korzyści.
https://www.omk.org.pl/article/750
Stanowisko OMK z dnia 02.09.2024
ws. rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw
Organizacja Marynarzy Kontraktowych NSZZ Solidarność zapoznała się z rządowym projektem zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych rzekomo regulującej kwestie ubezpieczeń społecznych marynarzy pracujących pod obcymi banderami, który opiniuje NEGATYWNIE.
Projekt nie uwzględnia charakteru marynarskiej umowy o pracę i w większości przypadków braku ciągłości zatrudnienia polskich marynarzy pracujących na statkach obcych bander.
Projekt nakłada obowiązek opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne przez marynarzy nie posiadających zatrudnienia czego nie możemy zaakceptować.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych, świadoma faktu, iż wielu armatorów eksploatujących statki pod banderą UE, nie obejmuje marynarzy należytym ubezpieczeniem społecznym, a administracje tych krajów nie wyciągają z tego konsekwencji, jest na stanowisku, iż projekt ustawy wprowadza zagrożenie dla innych, dobrze funkcjonujących systemów ubezpieczeń społecznych niektórych bander UE/EOG, stwarzając konflikt prawny mogący doprowadzić do utraty nabytych świadczeń, w niektórych przypadkach, lepszych niż oferuje Polska.
Projekt ustawy sprowadza się do zrzucenia problemu braku kontroli i nadzoru nad statkami tanich bander na barki marynarzy. Polscy marynarze w wielu przypadkach nie będą w stanie udźwignąć konsekwencji zmian co może doprowadzić do bezrobocia lub rezygnacji z pracy na morzu, jeżeli system będzie wprowadzony bez żadnej elastyczności, która pozwoli przetrwać polskim pracownikom w świecie globalnego wyścigu obniżania kosztów załogowych i konkurencji doprowadzających do degradacji zawodu marynarza w całej Unii Europejskiej i tym samym w Polsce.