2018-11-30
Marynarze się nie doczekali
28 tego listopada zorganizowaliśmy seminarium dla marynarzy kontraktowych z OMK, którego głównym tematem była sytuacja polskiego marynarza kontraktowego na globalnym rynku pracy.

Mamy sporo problemów związanych z ubezpieczeniem społecznym, zmienniającą się na niekorzyść sytuacją podatkową i utratą miejsca pracy na rzecz marynarzy którzy mają uregulowany status w swoim kraju zamieszkania.

W związku z powagą sprawy jak i faktem, iż Polska nie wywiązuje się z postanowień konwencji MLC w zakresie ubezpieczeń społecznych zaprosiliśmy polityków ziemi szczecińskiej do wzięcia udziału w naszym spotkaniu.

Ponieważ OMK nie ma preferencji politycznych i uważamy, że dobry związkowiec powinien mieć umiejętność porozumienia się z każdym ugrupowaniem jak i ze względu na szacunek do marynarzy którzy wybrali naszą Organizację a mogą mieć własne poglądy polityczne zaprosiliśmy dwa główne ugrupowania PIS i PO. Zaproszenia skierowaliśmy do polityków zasiadających w Sejmowej Komisji ds. Gospodarki Morskiej. Połowa z zaproszonych potwierdziła uczestnictwo. Niestety w dniu seminarium nastąpiła zwrot w sytuacji i wpłynęły do Nas dwie wiadomości. Zarówno jedna jak i druga strona zrezygnowała z uczestnictwa.

Dla Nas marynarzy to był „policzek” wymierzony ze strony polityków. Będziemy informować o dalszym rozwoju wydarzeń.

 

Jeszcze raz specjalne podziękowania dla:

Kuby Szymańskiego – Sekretarza Generalnego INTERMANAGER  

Piotra Masnego – Członka Rady AMPAR / PZZS  /HMS

Andrzeja Kościka – Przewodniczącego Krajowej Sekcji Morskiej

Adama Mazurkiewicza – Koordynatora ITF w Polsce który niestety nie mógł uczestniczyć  w całym Seminarium ponieważ miał akcję w porcie po pobiciu jednego z marynarzy przez kapitana statku.

Pawła Kmieciaka – Crewing Director Polaris

Dariusza Oblickiego – głównego inspektora PSC w Szczecinie

Alfreda Naskręta – Dyrektora Prywatnej Szkoły Morskiej w Gdyni

I super specjalne podziękowania dla Pani Joanny Czumaj – doradcy podatkowego za wykład poświęcony podatkom marynarskim i konwencji MLI.

 

Na prośbę uczestników spotkania zamieszczamy:

Prezentację z Seminarium

Link do filmu PZZS - Przywrócić polską banderę

Link do filmu – Seafarers Matters – Fair Transport Europe 2.0.

 

 T.L.