ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!
Wniosek o priorytetową dostępność szczepień na covid-19 dla polskich marynarzy
2020-12-09
Organizacja Marynarzy Kontraktowych mając na uwadze priorytetową potrzebę ochrony pracowników służb medycznych oraz obywateli narażonych na ryzyko powikłań zdrowotnych ze względu na choroby współistniejące lub wiek, uważa, iż polscy marynarze jako kluczowi pracownicy transportu powinni, w następnej kolejności, także posiadać uprzywilejowany dostęp do szczepień na covid-19.

Marynarze są mocno narażeni na zachorowania podczas podróży i pracy na statku. Ponadto w przypadku wystąpienia choroby, marynarze mają mocno ograniczony dostęp do pomocy szpitalnej ze względu na potencjalny, kilkudniowy dystans statku do najbliższego portu.

Dodatkowo blisko 400 000 marynarzy na całym świecie ma problem z powrotem do domu lub wyjazdem do pracy z powodu globalnych obostrzeń związanych z covid-19. Ułatwiony dostęp do szczepień znacznie usprawni transport morski, który  w 95% jest częścią łańcucha logistycznego wszelkiego rodzaju towaru jak i także wyposażenia medycznego co zostało także zaznaczone w Unijnym dokumencie COM(2020) 680 z dnia 15.10.2020 roku.

Komisja OMK NSZZ „Solidarność”  biorąc pod uwagę wysokie ryzyko na zakażenie oraz ryzyko poważnego zachorowania i śmierci  z powodu utrudnionego dostępu do opieki medycznej podczas pracy na morzu  wnioskuje o zaliczenie grupy zawodowej marynarzy do „Etapu II”  kolejności szczepień w „Projekcie Narodowego Programu Szczepień Przeciwko COVID -19”.

T.L.

2021-01-21
Przewodniczący Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zawiesił proces egzaminacyjny w Gdyni i w Szczecinie z dniem 30-10-2020 r.
2021-01-21
Wiele ośrodków szkolenia morskiego działa, choć nie zawsze w pełnym zakresie.
2021-01-21
Czy będziesz mógł się leczyć
2021-01-12
Ważna informacja dla marynarzy zatrudnionych na statkach pod banderą zarejestrowaną w Norweskim Międzynarodowym Rejestrze Statków (NIS)
2021-01-04
Przypominamy, że nadal obowiązują (wg. wydziału dokumentów morskich) wytyczne dotyczące przedłużenia ważności morskich dokumentów marynarzy w okresie wprowadzonego stanu epidemii COVID-19
2021-01-04
Ilość SCAMU kierowanego do marynarzy jest nadal znaczącą dlatego też korzystając z okazji przypominamy, iż na naszej stronie internetowej znajdują się podstawowe informacje związane z pośrednictwem pracy dla marynarzy. Sprawdzenie czy dana firma istnieje na rynku zajmie kilka minut.
Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.eu, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Materiały do pobrania
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski), formularze i inne materiały. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Opłać składki on-line
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line