ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!
Czy Polska uznaje marynarzy za kluczowych pracowników transportu ?
2020-12-30
Odpowiedź klarowna jak błoto. Jak to w ostatnich czasach bywa nie wiadomo o co chodzi. Polskie Związki Zawodowe wnioskowały już wiosną 2020 o uznanie polskich marynarzy jako kluczowych pracowników transportu. W czerwcu nawet powstała odpowiedź ze strony Rządowej do Związków Zawodowych, iż tak, Polska uznaje marynarzy za pracowników kluczowych i nawet zaznacza to na forum Unii Europejskiej.

Z drugiej strony wg. IMO, Polska nie znajduje miejsca wśród krajów składających taką deklarację. Trzeba przyznać, iż w Polsce nie było specjalnych problemów z podmianami.  Taka deklaracje ma największe znaczenie w krajach, które uniemożliwiają podmiany lub czynią je ekstremalnie trudnymi. Niemniej jednak brak Polski na oficjalnej liście IMO to delikatnie mówiąc niepowodzenie. W tak trudnych czasach dla pracowników transportu marynarze zostali pominięci.

Mamy nadzieję, iż zostanie to niezwłocznie sprostowane i Polska dołączy do oficjalnej listy krajów uznających marynarzy za kluczowych pracowników transportu.

T.L.

2021-02-22
Marynarze należący do OMK mogą przedłużyć legitymację OMK / ITF, przesyłając e-mailem informację o wysłanie wklejki ITF do samodzielnego naklejenia na legitymację na adres: biuro@nms.org.pl
2021-02-22
Kilkunastu marynarzy z Korei Południowej, Birmy, Wietnamu i Indonezji kieruje się teraz do domu po tym, jak Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) i jej irański oddział pomogły pośredniczyć w ich uwolnieniu od władz irańskich.
2021-02-16
Aby uratować marynarzy pozostawionych poza Chinami.
2021-02-15
ITF potępia wojskowy zamach stanu.
2021-02-08
działa od dzisiaj, na poprzednim adresie.
2021-02-01
Kwarantanny, po przekroczeniu polskiej granicy w ramach wykonywania czynności zawodowych, nie muszą odbywać marynarze, rybacy oraz inni członkowie załóg statków morskich, oraz statków żeglugi śródlądowej.
Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.eu, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Materiały do pobrania
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski), formularze i inne materiały. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Opłać składki on-line
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line