ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!
Nowe decyzje IMO i ICF w sprawie szczepień przeciwko covid
2021-07-27
Wielu marynarzy zastanawia się czy pracodawca lub biuro pośrednictwa pracy może odmówić zatrudnienia marynarzowi nie posiadającemu szczepienia przeciwko covid. Temat jest bardzo dyskusyjny i wprowadza wiele emocji chociaż z biegiem czasu jest ich coraz mniej.

Jako Organizacja Marynarzy Kontraktowych zalecamy szczepienia wszystkim marynarzom ponieważ wydaje się to jedyną drogą do przywrócenia równowagi w shippingu  oraz regularnych podmianach załóg. Dlaczego monitorujemy i poruszamy ten temat ? Według publikacji ICS na świecie istnieje blisko 50 różnych szczepionek przeciwko covid będących w użyciu lub w różnych fazach testowych. Nie wydaje się, iż europejski marynarz stanie w sytuacji gdy armator będzie wymagał zaszczepienia preparatem X, nie dopuszczonym do użycia w UE, jednak  zawsze warto trochę więcej wiedzieć na ten temat oraz, iż w spornych kwestiach OMK zawsze jest otwarta na pomoc.

Międzynarodowa Izba Żeglugowa ICS prowadzi rozważania dotyczące wprowadzeniu obowiązku szczepienia dla marynarzy w dwóch sytuacjach. Pierwszy to gdy Marynarz odbywa swój „kontrakt” na statku i w porcie Y ma się odbyć szczepienie załogi. Drugi to moment przyjęcia do pracy. Rozważania prawne dotyczą odpowiedzialności armatora za załogę oraz konsekwencji w przypadku uwarunkowania zatrudnienia od szczepienia są rozległe. Wszystko sprowadza się do przepisów kraju zatrudnienia marynarza, kraju bandery, międzynarodowych konwencji czy zaleceń klubów P&I.

Jeżeli nie ma takiego obowiązku to pracodawca lub pośrednik pracy nie może uwarunkować zatrudnienia od posiadanego szczepienia przeciwko covid.  Armator nie może zmienić warunków zatrudnienia marynarza i nakazać szczepienia wszystkich członków załogi w porcie Y.  Może jednak zaaranżować szczepienie chętnych członków załogi, a w kierunku osoby niezaszczepionej wprowadzić restrykcje.

Z materiału wynika, iż pomimo braku przepisów nakazujących szczepienia w przeważającej części krajów to widać wyraźny trend w kierunku wprowadzenie obowiązkowego szczepienia. Oceniamy, iż w chwili przełamania bariery dostępności do szczepień dla „globalnego marynarza”  może nastąpić także przełom w obowiązku posiadania takiego szczepienia.

Podczas ostatniej sesji podkomitetu ds. bezpieczeństwa IMO tj.14 maja 2021 przyjęto rezolucję MSC.490(103) w sprawię priorytetowych szczepień dla marynarzy, w której wskazano między innymi, iż kraje powinny podejmować działania w kierunku:

1)      Potraktowania marynarzy priorytetowo ws.  szczepień przeciwko covid.

2)      Wprowadzenia ułatwień w przemieszczaniu się pomiędzy krajami tj. zniesienia wymogu posiadania szczepienia przeciwko covid dla marynarzy podróżujących pomiędzy statkiem i miejscem zamieszkania.

3)      Zaplanowania infrastruktury związanej ze szczepieniami dla marynarzy.

Polscy jak i europejscy marynarze mając nieograniczony dostęp do szczepień są w komfortowej sytuacji.  Działania organizacji międzynarodowych skupiają się w kierunku krajów masowo dostarczających marynarzy na rynek pracy.

Podsumowując, jeszcze raz zachęcamy do szczepień w trosce o zdrowie nasze i najbliższych, szczególnie ze względu, iż marynarze są narażeni na kontakt z chorobami w różnych zakątach świata jak i mogą ułatwić przemieszczanie się pomiędzy statkiem i domem.

T.L.

2021-12-03
że odruchowa reakcja rządów na wariant Omicron naraża łańcuch dostaw na większe ryzyko
2021-12-01
Z ogromnym żalem przekazujemy wiadomość, że odszedł wieloletni członek naszej organizacji.
2021-11-22
W związku ze zbliżającym się Świętami i prezentami pod choinką od Mikołaja, z oczywistych przyczyn związanych z obecną sytuacją, nie organizujemy Zabawy Mikołajkowej. Planujemy natomiast wysyłkę paczek mikołajkowych dla dzieci marynarzy należących do OMK / ITF.
2021-10-15
PRZEDŁUŻONA WAŻNOŚĆ BONU
2021-10-14
Wielka Brytania, Niemcy, Szwajcaria i UE przedłużają sprzeciw w zniesieniu ograniczeń łańcucha dostaw przez sprzeciwianie się zniesieniu szczepień. Mówią rządom światowe związki transportowe.
2021-10-01
Czas nominować, najodważniejszych marynarzy świata!
Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.pl, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Materiały do pobrania
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski), formularze i inne materiały. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Opłać składki on-line
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line