ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!

Aktualna informacja dla marynarzy - nadal obowiązuje zwolnienie z kwarantanny po powrocie ze statku - stan na dzień 10-05-2021 r.

Z uwagi na publikację Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 06-05-2021 r. , informujemy, iż nadal kwarantanny po przekroczeniu zewnętrznej granicy UE w ramach wykonywania czynności zawodowych nie muszą odbywać marynarze, rybacy oraz inni członkowie załóg statków morskich oraz statków żeglugi śródlądowej, a także serwisanci statków oraz inspektorzy administracji morskiej lub uznanych organizacji w celu wykonania inspekcji, pomimo wprowadzonych zmian w Rozporządzeniu

IMO, ITF, polskie Związki Zawodowe wzywają do priorytetowych szczepień dla marynarzy

Zarówno IMO jak i ITF uznają, iż szczepienia przeciwko covid 19 dla marynarzy mogą skutecznie rozwiązać kryzys panujący w podmianach załóg statków. Tym samym wzywają do priorytetowych szczepień naszej grupy zawodowej. Marynarskie Związki Zawodowe z Polski wielokrotnie wzywały zarówno Ministerstwo Gospodarki Morskiej jak i Premiera o włączenie polskich marynarzy do priorytetowych szczepień. Niestety polska administracja nie uznała, iż polscy marynarze powinny mieć taką możliwość.

Ważne: poniżej zamieszczamy informację o rodzajach szczepionek, dopuszczonych do obrotu w krajach Unii Europejskiej

Wykaz szczepionek, charakterystyka produktu oraz ulotka dla pacjenta znajduje się na stronie:

Przypominamy o pomocy finansowej dla marynarzy z OMK wykonujących badania na COVID-19.

Marynarze należący do OMK, którzy ze względów zarówno indywidualnych jak i zawodowych wykonują testy na covid, mogą ubiegać się o zapomogę finansową z OMK.

Bieżąca informacja o ograniczeniach i procedurach w podmianach załóg w portach na świecie.

Po rozprzestrzenianiu się COVID-19 w portach na całym świecie, obowiązują ograniczenia, środki bezpieczeństwa i procedury które cały czas się zmieniają w związku z dynamiką rozwoju pandemii.

Centralna Morska Komisja Egzaminacyjna wznowiła proces egzaminacyjny

W związku z licznymi zapytaniami od marynarzy, informujemy że CMKE wznowiła proces egzaminacyjny. Szczegóły...

Wniosek o priorytetową dostępność szczepień na covid-19 dla polskich marynarzy

Organizacja Marynarzy Kontraktowych mając na uwadze priorytetową potrzebę ochrony pracowników służb medycznych oraz obywateli narażonych na ryzyko powikłań zdrowotnych ze względu na choroby współistniejące lub wiek, uważa, iż polscy marynarze jako kluczowi pracownicy transportu powinni, w następnej kolejności, także posiadać uprzywilejowany dostęp do szczepień na covid-19.

Wyjazd do Niemiec . Przypominamy: Polska od 24/10/2020 znajduje się na liście krajów podwyższonego ryzyka

w związku z tym obowiązują obywateli polskich specjalne zasady wyjazdu przekraczania granicy z Niemczami, czyli test lub kwarantanna oraz obowiązek rejestracji cyfrowej .

W jaki sposób funkcjonują loty międzynarodowe?

Od 11 listopada 2020 r. obowiązuje zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium Państw:

Znajdź mobilny punkt pobrań testów na obecność SARS coV - 2

Sprawdź, gdzie znajdują się mobilne punkty pobrań wymazu

Przedłuzenie ważności świadectw STCW.

Poniżej informacja dotycząca wprowadzonych rozwiązań prawnych w okresie panującej pandemii , ważność dyplomów i certyikatów przedłużona do końca grudnia 2020

Koronawirus - sytuacja na świecie

Zachęcamy do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) pod adresem:

Podmiany załóg podczas drugiej fali pandemii.

Niestety jak można wyczytać i usłyszeć liczby związane z trwającą pandemią rosną prawie na całym świecie. Można się dalej spodziewać, iż utrudnienia związane z podmianami będą trwały lub w niektórych krajach będzie to po prostu niemożliwe.Na naszej stronie internetowej jest sporo informacji związanych z tą sytuacją, niemniej jednak pragniemy przypomnieć kilka najważniejszych kwestii , które mogą tylko nam pomóc.

Umowa z HMS (Szczecin, Gdynia) ws. testów na covid-19

Informujemy, iż marynarze należący do OMK od dzisiaj mogą korzystać ze specjalnie przygotowanej oferty, która obejmuje dwa rodzaje testów na obecność wirusa covid-19.

CERTIFICATE FOR INTERNATIONAL TRANSPORT WORKER - SEAFARER

W związku z utrudnieniami w podmianach załóg i ogólnym przemieszczaniu się pomiędzy miejscem zamieszkania oraz statkiem przekazujemy do wykorzystania wzór dokumentu ułatwiający podróżowanie. Dokument powinien być wypełniony przez armatora / bądź kapitana statku.

Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.eu, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Materiały do pobrania
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski), formularze i inne materiały. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Opłać składki on-line
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line