ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!

SCAM związany z UK National Insurance

Uwaga na SCAM dotyczący UK National Insurance. Naciągacze wyłudzają kwoty w okolicach 600 funtów. Bądź na bieżąco z OMK

Czy Polska uznaje marynarzy za kluczowych pracowników transportu ?

Odpowiedź klarowna jak błoto. Jak to w ostatnich czasach bywa nie wiadomo o co chodzi. Polskie Związki Zawodowe wnioskowały już wiosną 2020 o uznanie polskich marynarzy jako kluczowych pracowników transportu. W czerwcu nawet powstała odpowiedź ze strony Rządowej do Związków Zawodowych, iż tak, Polska uznaje marynarzy za pracowników kluczowych i nawet zaznacza to na forum Unii Europejskiej.

Twoje prawa - masz prawa

Jako marynarz masz prawa - prawa pracownicze, prawa cywilne, prawa związkowe i prawa człowieka.

Agencja ONZ stwierdza, że rządy łamią prawo międzynarodowe

Przełomowe orzeczenie Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) stwierdza, że rządy naruszyły prawa marynarzy i nie zastosowały się do kilku postanowień Konwencji o pracy na morzu podczas pandemii COVID-19, w tym artykułu I ust. 2 dotyczącego obowiązku współpracy.

Oświadczenie Komitetu ds. Uczciwych Praktyk ITF

Oświadczenie Grupy Kierującej Komitetu ds. Uczciwych Praktyk ITF (ITF Fair Practices Committee Steering Group FPC SG) w sprawie okólnika IMEC (20) 123 "Minimalna płaca podstawowa MOP dla płac podstawowych AB i IBF - wyjaśnienie różnicy"

Morscy partnerzy społeczni zwracają się do Komisji Europejskiej

Morscy partnerzy społeczni zwracają się do Komisji Europejskiej o podjęcie szybkich działań dotyczących zejścia na ląd osób uratowanych na morzu

"Robi się gorąco": przełomowe decyzje ONZ i MOP wywierają presję na rządy w kwestii zmiany załogi

Wzrasta presja na rządy, aby ująć marynarzy jako "kluczowych pracowników", aby uniknąć perspektywy pracy przymusowej i łamania praw człowieka w głównych łańcuchach dostaw w tym okresie świątecznym, mówią przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu (ITF).

Wniosek o priorytetową dostępność szczepień na covid-19 dla polskich marynarzy

Organizacja Marynarzy Kontraktowych mając na uwadze priorytetową potrzebę ochrony pracowników służb medycznych oraz obywateli narażonych na ryzyko powikłań zdrowotnych ze względu na choroby współistniejące lub wiek, uważa, iż polscy marynarze jako kluczowi pracownicy transportu powinni, w następnej kolejności, także posiadać uprzywilejowany dostęp do szczepień na covid-19.

Wspólny list otwarty Europejskiej Federacji Transportowców (ETF) i Stowarzyszenia Armatorów Wspólnoty Europejskiej (ECSA)

Przed nieformalną wideokonferencją ministrów transportu UE w dniu 8 grudnia 2020 roku Europejska Federacja Transportowców (ETF) i Stowarzyszenie Armatorów Wspólnoty Europejskiej (ECSA) wzywają państwa członkowskie Unii Europejskiej (UE) do uznania potrzeb marynarzy w okresie świątecznym. ETF i ECSA wystosowały wspólny list otwarty.

"Solidarność" dokerów nie zostawia samych. Lider związkowców w GCT wraca do pracy.

Trzeba było ponad trzyletniej batalii, sporu sądowego, pikiet, referendum strajkowego, by w końcu wrócił do pracy związkowy lider w Gdynia Container Terminal S.A. Marek Szymczak. 4 grudnia br. Sąd Okręgowy w Gdańsku VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nakazał przywrócenie związkowca Marka Szymczaka do pracy.

Międzynarodowa Izba Żeglugowa (ICS) z zadowoleniem przyjmuje rezolucję ONZ w sprawie przyznania statusu kluczowych pracowników dla marynarzy

Londyn, 1 grudnia 2020, ICS z zadowoleniem przyjęła rezolucję podjętą przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, która wzywa wszystkie kraje na całym świecie do uznania marynarzy za kluczowych pracowników.

ITF odzyskuje 1,7 miliona dolarów należnych pensji marynarzy

Zanim MV Mako zacumował w porcie Aden w Jemenie, marynarz przebywał na pokładzie przez dwanaście miesięcy ? za dziewięć z nich było niezapłaconych.

Grupa zadaniowa funduszu SG-STAR opracowuje program audytu CrewSafe i przyciąga więcej globalnych partnerów

Wspólne oświadczenie: Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu (ITF), Międzynarodowej Rady Pracodawców Morskich (IMEC), Międzynarodowej Izby Żeglugi (ICS), Zarządu Morskiego i Portowego Singapuru (MPA), Stowarzyszenia Żeglugi Singapuru (SSA), Oficerów Morskich Singapuru ?Związek (SMOU) i Singapurska Organizacja Marynarzy (SOS)?

Paczki od Mikołaja dla dzieci marynarzy z OMK-przedłużamy termin zgłaszania do 05-12-2020

W związku ze zbliżającym się Świętem Mikołaja, z oczywistych przyczyn związanych z obecną sytuacją, nie organizujemy Zabawy Mikołajkowej. Planujemy natomiast wysyłkę paczek mikołajkowych dla dzieci marynarzy należących do OMK / ITF.

Najnowsze wytyczne dotyczące przedłużenia ważności morskich dokumentów marynarzy

Wytyczne dotyczące przedłużenia ważności morskich dokumentów marynarzy w okresie wprowadzonego stanu epidemii COVID-19

Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.pl, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Materiały do pobrania
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski), formularze i inne materiały. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Opłać składki on-line
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line