ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!

Oświadczenie ITF w sprawie kryzysu zmian załogi - 16 lipca 2020

Dzisiaj minął miesiąc od czasu, gdy ITF - Międzynarodowa Federacja Transportowców powiedziała rządom na świecie, że "już wystarczy" oraz, że światowa federacja związkowa oraz jej afilianci będą pomagać marynarzom na całym świecie w egzekwowaniu ich prawa do zakończenia pracy, zejścia ze statku i repatriacji do swoich domów i rodzin po zakończeniu kontraktów.

Informacje o kończącym się terminie dodatkowego grupowego ubezpieczenia PZU

W związku dobiegającą rocznicą polisy (30.06.2020 roku) ubezpieczenia grupowego osoby chcące przedłużyć ochronę ubezpieczeniową na kolejny rok (warunki, zakres ubezpieczenia oraz składka nie ulegają zmianie) proszone są o dokonanie płatności analogicznie jak do roku poprzedniego.

ONZ musi przekonać rządy do przyjęcia protokołów dotyczących zmian załogi lub zaryzykować "katastrofę humanitarną"

Światowi liderzy przemysłu i żeglugi wezwali Sekretarz Generalnego ONZ, żeby przekonał 193 państwa członkowskie do pilnego działania w celu uniknięcia "kryzysu humanitarnego" spowodowanego zatrzymaniem na całym świecie ponad 200 000 przemęczonych i wyczerpanych psychicznie marynarzy, którzy utknęli w pracy na swoich statkach i nie są w stanie zakończyć swoich obowiązków.

Petycja on-line dot. marynarzy

ITF, razem z partnerami społecznymi, publikowała oświadczenia i notatki prasowe, udzielała w mediach wywiadów, wysyłała listy do ILO, IMO i innych agend ONZ, przygotowała 12-stopniowy plan, który został przekazany przez IMO do jego 174 Państw Członkowskich - wszystko po to aby utrzymać podmiany załóg.

Badanie dotyczące środków ochrony zdrowia na pokładzie statków

Zachęcamy wszystkich marynarzy do wypełnienia anonimowego kwestionariusza ITF dotyczącego środków ochrony zdrowia i procedur wprowadzanych na statkach w związku z COVID-19.

Pomoc finansowa dla marynarzy z OMK wykonujących badania na covid-19

Marynarze należący do OMK, którzy ze względów zarówno indywidualnych jak i zawodowych wykonują testy na covid, mogą ubiegać się o zapomogę finansową z OMK.

Informujemy, że nasz partner, sieć Labolatoriów Medycznych Diagnostyka od 12/05 uruchamia nowy punkt pobrań w Szczecinie

Przypominamy, że marynarze z OMK oraz członkowie najbliższej rodziny na podstawie legitymacji OMK / ITF mogą skorzystać z 15 % rabatu na wykonanie testu Covid-19 w punktach pobrań wg poniższego wykazu:

Umowa z HMS (Szczecin, Gdynia) ws. testów na covid-19

Informujemy, iż marynarze należący do OMK od dzisiaj mogą korzystać ze specjalnie przygotowanej oferty, która obejmuje dwa rodzaje testów na obecność wirusa covid-19.

Interpretacja ws. podatku dochodowego dla polskich marynarzy pracujących na statkach bandery UE

W związku z zapytaniami dotyczącymi funkcjonowania nowych przepisów dotyczących zwolnienia z podatku dochodowego polskich marynarzy pracujących na statkach bandery UE i EOG przez ponad 183 dni w roku kalendarzowym zamieszczamy w Strefie Marynarza informacje z Ministerstwa Finansów (z dnia 23.04.2020) dotyczące stosowania w/w przepisów.

Od 2 maja zmiana przepisów - kwarantanna marynarzy nie obowiązuje

Od 2 maja zmiana przepisów - kwarantanna marynarzy nie obowiązuje

Testy na obecność SARS-CoV-2 dla marynarzy z OMK / ITF oraz najbliższej rodziny dostępne od 4 maja 2020 r.

Informujemy, że w ramach pomocy marynarzom należącym do OMK, podpisaliśmy umowę partnerską z akredytowaną ogólnopolską siecią laboratoriów medycznych Diagnostyka, które znajdują się na się na liście laboratoriów COVID prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia.

Wydanie Specjalne Biuletynu Morskiego - COVID - 19

Informujemy, że opublikowaliśmy najnowsze wydanie specjalne Biuletynu Morskiego Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków.

Praca w zbiornikach i przestrzeniach zamkniętych

Informacje o bezpieczeństwie wchodzenia do zbiorników i innych przestrzeni zamkniętych. Charakterystyka sprzętu i procedur które powinien zapewnić armator. Czy praca w zbiornikach jest typową pracą marynarską ?

CERTIFICATE FOR INTERNATIONAL TRANSPORT WORKER - SEAFARER

W związku z utrudnieniami w podmianach załóg i ogólnym przemieszczaniu się pomiędzy miejscem zamieszkania oraz statkiem przekazujemy do wykorzystania wzór dokumentu ułatwiający podróżowanie. Dokument powinien być wypełniony przez armatora / bądź kapitana statku.

Od 16.04.2020r., wprowadzono obowiązek noszenia maseczek wchodzi w życie

Uprzejmie przypominamy że, zgodnie z § 18. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu.

Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.pl, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Materiały do pobrania
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski), formularze i inne materiały. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Opłać składki on-line
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line