ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!
Komunikat ITF do marynarzy - ws. podmiany załóg
Komunikat ITF do marynarzy - ws. podmiany załóg

Marynarze, wiemy, że ty, twoi bliscy i przyjaciele macie już dość.

Masz prawo wrócić do domu. Podczas gdy wiele krajów powoli zaczęło łagodzić ograniczenia pandemii koronawirusa po 2-3 miesiącach blokady, a teraz ponownie otwierają sklepy i usługi oraz pozwalają ludziom spotkać się z przyjaciółmi i rodzinami, setki tysięcy marynarzy (także Ty) na całym świecie utknęło na pokładzie, nie mogąc zejść na ląd, poszukać pomocy medycznej lub wrócić do domu.

Wielu z was było na pokładzie przez 6-10 miesięcy, a teraz dodatkowe 2-3 miesiące, ponieważ musieliście przedłużyć swoje umowy z powodu ograniczeń w podróży i braku lotów. Pomimo wszelkiego wsparcia ze strony przemysłu żeglugowego oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych i ich agencji, nadal jesteście traktowani jak obywatele drugiej kategorii.
Jesteście tymi samymi marynarzami, których rządy nazywają „kluczowymi pracownikami” kluczowymi dla globalnego łańcucha dostaw i dostawy niezbędnych materiałów i towarów.

Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) i nasze związki członkowskie ostrzegły rządy i przemysł, że po dniu, 15 czerwca 2020 r., nie będzie już dłużej możliwe, aby marynarze byli zmuszeni do kontynuowania pracy.

Jeśli zakończyłeś kontrakt, masz prawo do repatriacji. Jeśli nie jest to możliwe, pozostaniesz na pokładzie jako pasażer.
Konsekwencją może być to, że statek nie będzie w stanie w/płynąć, jeśli obsada załogi będzie niewystarczająca, ale nie jest to problemem marynarzy.

Jesteśmy pewni - jeśli marynarz chce zejść ze statku, wówczas ITF, nasze związki partnerskie i inspektorat ITF zrobią wszystko, co w naszej mocy, aby Wam pomóc. Wiemy, że musicie zejść ze statków, a my pomożemy Wam to zrobić, gdzie to będzie możliwe.

Wykonałeś swoją pracę, wypełniłeś obowiązki i zaakceptowałeś, że na początku nie byłeś w stanie wrócić do domu, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19 - ale nie więcej. Wystarczy.

2020-09-29
KOMUNIKAT Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" z dnia 29.09.2020 roku
2020-09-23
Opinia została sporządzona przez współpracującą z OMK Kancelarię Prawno - Podatkową. Pełna treść jest dostępna w Strefie Marynarza po zalogowaniu
2020-09-17
Przestrzegamy marynarzy przed kolejną, fałszywą ofertą pracy krążącą w Internecie.
2020-09-15
Repatriacja siedmiu członków załogi Myanmaru ze statku należącego do Korei przez Wielką Brytanię pokazuje, że zmiana załogi jest nadal możliwa podczas kryzysu związanego ze zmianą załogi, ale wymaga determinacji pracodawców marynarzy, mówi inspektor ITF z Liverpoolu Tommy Molloy.
2020-09-14
W odpowiedzi na liczne zapytania w kwestii planowanej likwidacji ulgi abolicyjnej przez ustawodawcę, informujemy:
2020-09-13
Wszyscy marynarze , należący do OMK odzyskali zaległe wynagrodzenia po bankructwie duńskiego armatora A1 Offshore. OMK prowadziła sprawę od marca kiedy to napłynęły pierwsze zgłoszenia.
Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.eu, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Materiały do pobrania
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski), formularze i inne materiały. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Opłać składki on-line
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line