Historia powstania Organizacji Marynarzy Kontaktowych NSZZ Solidarność
W 2002 roku przed VIII Walnym Zebraniem Delegatów Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy I Rybaków (KSMMiR) NSZZ Solidarność w grupie marynarzy kontraktowych, należących do MKZ NSZZ Solidarność PŻM tzw. "wolnych strzelców", zrodziła się myśl o stworzeniu odrębnej organizacji związkowej obejmującym swym działaniem marynarzy pracujących u innych niż Polskich armatorów. Przy dużym poparciu ze strony Janusza Maciejewicza, Rada Krajowej Sekcji Morskiej wyznaczyła kolegę Jurka Rzuczkowskiego do rozpowszechnienia tej idei wśród marynarzy.
W początkowym okresie marynarze zgłaszali swój akces związkowy bezpośrednio do KSMMiR. Grupa marynarzy kontraktowych zgłaszających się do KSMMiR szybko rosła, zasilana w dużym procencie przez młodych, wykształconych, aktywnych zawodowo marynarzy, którzy zaczęli uczestniczyć w tworzeniu struktur Solidarności Morskiej. W lutym 2005 roku powstała Międzyzakładowa Organizacja Marynarzy I Rybaków (MOPMIR), której przewodniczącym Tymczasowej Komisji został Tymoteusz Listewnik.
W październiku tegoż roku Organiacja MOPMiR została przyjęta w poczet KSMMiR, (Struktura Organizacyjna Związku [PDF]) stając się najmłodszą i zarazem jedną z największych organizacji Sekcji.
Pod koniec roku z grona blisko 800 członków organizacji wybrano 56 delegatów związkowych. W dniu 22 grudnia 2005 odbyło się I Walne Zebranie Delegatów MOPMIR, podczas którego wybrano Przewodniczącego i 9-cio osobową Komisję.
5-tego stycznia 2006 r. podczas I Posiedzenia Komisji MOPMIR, na wniosek Przewodniczącego, w wyniku głosowania, wybrano Prezydium w 4-ro osobowym składzie: Przewodniczący, dwóch Vice Przewodniczących i Członek Prezydium (Skład Prezydium i Komisji)
Biorąc pod uwagę charakter pracy wykonywanej przez członków Związku, w maju 2006 roku, uchwalono zmianę nazwy z Międzyzakładowej Organizacji Polskich Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" na Organizację Marynarzy Kontraktowych NSZZ "Solidarność".