ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!
Zachęcamy do udziału w wyjątkowym Koncercie poświęconym Tym, którzy nie powrócili z morza.
2022-06-02
Zapraszamy w imieniu Opery na Zamku na piękny koncert poświęcony Marynarzom, którzy nie powrócili z morza, który odbędzie się 11 czerwca 2022 r. o godzinie 22 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie . Nasza Organizacja jak co roku wspiera to wyjątkowe wydarzenie i zaprasza do udziału wszystkich marynarzy wraz z rodzinami. Koncert jest wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się w niezwykłej scenerii Cmentarza Centralnego, wśród symbolicznych grobów marynarzy, których morze zabrało na wieczną wachtę. Uczcijmy po raz kolejny pamięć ludzi, którzy z morzem związali swoje życie i z morza nie powrócili.

Szczegóły:

Opis:

Pierwszym utworem jaki zabrzmi podczas koncertu „Tym, którzy nie powrócili z morza…” będzie „Adagietto” z „Raju utraconego” Krzysztofa Pendereckiego. To rodzaj muzycznego hołdu oddanego zmarłemu przed dwoma laty wybitnemu kompozytorowi, a którego uroczysty pogrzeb odbył się 29 marca 2022 roku. W ten sposób nawiążemy również do pamiętnego koncertu z okazji 35. rocznicy wydarzeń grudniowych w 2005 roku, podczas którego z udziałem chóru i orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie zabrzmiało „Polskie Requiem” pod batutą kompozytora.

Kolejnym utworem w programie koncertu będzie prawykonanie cyklu pieśni Michała Dobrzyńskiego na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną, zamówiony przez Operę na Zamku w Szczecinie. Kilkunastominutowy utwór będzie się składał z  fragmentów wierszy wybranych polskich poetów, których poezja jest ponadczasowa i wpisuje się w główne założenie twórcze utworu. Skomponowanie i prawykonanie utworu podczas corocznie odbywającego się w Szczecinie już od wielu lat koncertu „Tym, którzy nie powrócili z morza…”, ma dla kompozytora jako rodowitego szczecinianina znaczenie szczególne i wymiar głęboko osobisty, jako że członkowie z kręgu najbliższej rodziny (ojciec kompozytora), znajomi i przyjaciele od zawsze związani byli ze szczecińskim portem, z polskim morzem. W założeniu twórczym nowo skomponowana muzyka – poprzez odpowiedni dobór tekstów, formę i ekspresję utworu kierować się będzie w stronę uniwersalnego przesłania – wiary, nadziei, ludzkiego cierpienia, ale i marzenia, snu o szczęśliwym ludzkim losie.

Na zakończenie koncertu zabrzmi poemat symfoniczny „Powracające fale” Mieczysława Karłowicza. Jedną z inspiracji do napisania tego utworu był niewątpliwie pobyt kompozytora nad Adriatykiem ze swoim szwagrem Zygmuntem Wasilewskim, który tak ten czas wspominał: „Zdarzyło się kilka dni wiatru północnego. Siedzieliśmy na skale wysuniętej w morze, które wrzało. Mocowało się ze skałami, a gniewowi towarzyszył huk, nadający rytm hałasowi i wrzawie. Skały ociekały od ustępujących fal, a gdy na chwilę ukazało się słońce, to wyjaskrawiało się całe pole walki białymi plamami jak śniegiem, a woda zielona błyskała jak szkło. Tutaj fale powracają. Która padnie na płaski brzeg, to nie mogąc nic porwać, zdziera żwir, który skrzeczy, i wraca szybko na miejsce. To znów inna fala wznosi białe ręce w muślinach, dosięga skały i spada nurka po drugiej stronie. I to trwa, a za tym idzie wyobraźnia czasu, że tak było wieczyście.” Nie jest to jednak dzieło ilustracyjne, a kompozytor w swoich listach do muzykologa Adolfa Chybińskiego tak opisuje jego założenia programowe: „Zapytuje Pan o program mego poematu symfonicznego. Mogę go podać jedynie w ogólnym zarysie, gdyż pragnąłbym, ażeby szczegóły pozostały na zawsze moją tajemnicą. Tytuł będzie 'Powracające fale', a osnowa jest następująca: Wśród gorzkich myśli człowieka, targanego niemiłosiernie przez los i dobiegającego już do końca dni swoich, ożywa nagle wspomnienie wiosny życia, opromienionej słonecznym uśmiechem szczęścia. Jeden z drugim przesuwają się obrazy. Lecz wszystko ginie, a gorycz i smutek znowu biorą zmęczoną duszę w swe szpony.” Poemat ten do niedawna wybrzmiewał w Operze na Zamku w Szczecinie jako jeden z utworów wykorzystanych w fabularnym balecie „Dzieje grzechu” w choreografii Karola Urbańskiego.

Muzyce towarzyszy gra świateł, która potęguje nastrój wieczoru.
Koncert poprzedza ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Akademii Morskiej w Szczecinie.
Wyjątkowy i niepowtarzalny klimat wydarzenia przyciąga co roku ponadtysięczną publiczność.

Miejsca na widowni podczas koncertu są nienumerowane.
 

Po zakończonym koncercie widzowie będą mogli skorzystać z dodatkowego kursu linii tramwajowej nr 8 w relacji Gumieńce-Potulicka, następnie linia wykona zjazd do Zajezdni Pogodno (przez ul. Krzywoustego i Boh. Warszawy).
Odjazd tramwaju z przystanku Cmentarz Centralny w kierunku Potulickiej nastąpi o godz. 23.43

O spektaklu

Program:
1.    Krzysztof Penderecki – „Adagietto” z „Raju utraconego” na orkiestrę
2.    Michał Dobrzyński – „Było kiedyś morze szkliste” – cykl trzech pieśni na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną (prawykonanie)
3.    Mieczysław Karłowicz – „Powracające fale” op. 9, poemat symfoniczny na orkiestrę

Rezerwacja biletów możliwa jest telefonicznie:

  • dział marketingu

tel.: 91 43 48 106, od poniedziałku do piątku w g. 10-14;

  • kasa opery

tel.: 91 43 48 104, 91 43 48 106, od wtorku do piątku w g. 12-18, w soboty w g. 14-18 oraz na dwie godziny przed spektaklem.

Zarezerwowane bilety należy opłacić w ciągu 7 dni od dokonania rezerwacji, ale nie później niż 21 dni przed wydarzeniem.

Sprzedaż biletów Opery na Zamku w Szczecinie odbywa się:

  • w kasie Opery na Zamku w Szczecinie od wtorku do piątku w godz. 12.00-18.00. W pozostałe dni kasa jest nieczynna.
  • w miejscu wydarzenia na dwie godziny przed planowanym terminem rozpoczęcia wydarzenia, na wszystkie dostępne miejsca 
  • za pośrednictwem strony internetowej
  • za pośrednictwem podmiotów pośredniczących w sprzedaży na podstawie odrębnie zawartych w tym celu umów.

Opera na Zamku zastrzega sobie możliwość zmiany dni i godzin pracy. O zmianach poinformujemy Widzów na stronie internetowej oraz na swoim profilu Facebook.

Rekomendujemy zakup biletów online - poprzez stronę internetową opery.

Szczegóły:  https://www.opera.szczecin.pl/repertuar/tym-ktorzy-nie-powrocili-z-morza-2

BS

2024-04-30
Po masowych zwolnieniach z pracy marynarzy brytyjskich w P&O i zastąpieniu ich blisko 800 tańszymi pracownikami zatrudnionymi za połowę minimalnej stawki godzinowej na wydłużonych kontraktach, pojawiły się sygnały o wzroście płac i przywróceniu normalnych rotacji 14/14 dni.
2024-04-30
Akcja duńskich dokerów i międzynarodowa solidarność zapewniają lepsze warunki dla marynarzy
2024-04-29
OMK NEWS - Twoje źródło informacji na morzu. Informujemy, że wysłaliśmy na wskazane adresy e-mail kolejne wydanie OMK NEWS - Twoje źródło wiadomości na morzu w formie pdf.
2024-04-25
Zapraszamy na ogólnopolską akcję protestacyjną, która odbędzie się w Warszawie w dniu 10 maja 2024r.
2024-04-25
Związki ostro krytykują gigantów żeglugowych za utrzymanie reżimu.
2024-04-25
W jaki sposób dane Inspektoratu ITF pociągają firmy do odpowiedzialności za ochronę praw w morskich łańcuchach dostaw
Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.pl, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Materiały do pobrania
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski), formularze i inne materiały. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Opłać składki on-line
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line