ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!
Afrykańscy przywódcy wezwali do wykorzystania umiejętności marynarzy do "zielonego pędu/ładu".
2023-05-09
Aby skorzystać ze społecznych i ekonomicznych korzyści płynących z ekologicznej transformacji żeglugi, zachęca się afrykańskich liderów morskich do wdrażania infrastruktury w celu szkolenia i podnoszenia kwalifikacji marynarzy.

Mombasa (Kenia), 5 maja 2023 r.: Podczas gdy przemysł morski zmierza ku przyszłości niskoemisyjnej i bezemisyjnej, afrykańscy decydenci powinni jak najszybciej wdrożyć infrastrukturę szkoleniową, aby zmaksymalizować możliwości zatrudnienia „wysokiej jakości” dla afrykańskich pracowników i ułatwić zielonej transformacji kontynentu. Prelegenci panelu dyskusyjnego „Uwalnianie zielonych miejsc pracy w sektorze morskim”, nakreślili rosnące zapotrzebowanie na marynarzy zdolnych do obsługi paliw niskoemisyjnych i bezemisyjnych (takich jak wodór i amoniak) oraz nowych technologii, które będą potrzebne do postępu w kierunku dekarbonizacji żeglugi morskiej sektora do 2050 r.

W lipcu toczą się negocjacje między państwami członkowskimi Międzynarodowej Organizacji Morskiej w celu rozważenia celu zerowej emisji netto dla żeglugi do 2050 r., zgodnie z celem 1,5°C określonym w porozumieniu paryskim. Gdyby to zostało przyjęte, kraje "dostarczające" marynarzy, które podejmą wczesne działania, prawdopodobnie odniosą znaczące korzyści społeczno-ekonomiczne. W rzeczywistości, badania zlecone przez grupę zadaniową Maritime Just Transition wykazały, że nawet 800 000 marynarzy może wymagać dodatkowego szkolenia do połowy lat 30. XX wieku, aby używać tych paliw o niskiej lub zerowej emisji dwutlenku węgla w ramach możliwego celu (zerowego) netto.

(.....)

Cały artykuł: https://www.itfseafarers.org/en/news/african-leaders-urged-harness-seafarer-green-skills-momentum

R.R.

2024-03-04
OMK NEWS - Twoje źródło informacji na morzu. Informujemy, że wysłaliśmy na wskazane adresy e-mail kolejne wydanie OMK NEWS - Twoje źródło wiadomości na morzu w formie pdf.
2024-02-29
Armator moralnym bankrutem a władze morskie Bahrajnu widzą to inaczej
2024-02-27
Informujemy, iż organizowany jest wyjazd do Warszawy
2024-02-19
Informujemy, iż od 16 lutego obowiązuje nowy zakres stref niebezpiecznych i wojennych dla układów zbiorowych TCC i IBF.
2024-02-02
Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) uruchomiła nowy internetowy indeks mający na celu zwalczanie wyzysku i molestowania pracowników na morzu.
2024-01-22
ITF opublikowała dane dotyczące liczby statków porzuconych w 2023 r.
Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.pl, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Materiały do pobrania
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski), formularze i inne materiały. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Opłać składki on-line
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line