ITF - logo ETF - logo Fair shipping - logo
OMK is a member of National Maritime Section NSZZ Solidarność Affiliated to ITF and ETF
Przyłącz się do nas! Kliknij i wypełnij deklarację!
Znasz bohatera na morzu?
2021-10-01
Czas nominować, najodważniejszych marynarzy świata!

Czym są nagrody IMO "Bravery at Sea"?

Oficjalnie nazywana „Nagrodą IMO za wyjątkową odwagę na morzu”, ważna nagroda i związane z nią listy i certyfikaty są przyznawane marynarzom, którzy zostali uznani za dokonywanie aktów niezwykłej odwagi w okresie nominacji, ryzykując własnym życiem podczas próby ratowania życia. innych osób lub w ramach działań na rzecz ochrony środowiska morskiego.

Podczas gdy marynarze mogą nominować tylko do jednej najwyższej nagrody, nie tylko jeden marynarz zostanie wyróżniony. Wielu zdobywców najwyższych nagród będzie również uznanych, za odwagę i zasługi dzięki oficjalnym listom i certyfikatom IMO.

IMO wyjaśnia, że istnieją trzy „kategorie honoru”, w których marynarze mogą być uznani:
    samą „Nagrodę”, bo nominowany uznano za najwybitniejszy akt odwagi
    dyplomy wyróżnień dla nominowanych, którzy dopuścili się czynów niezwykłego odwagi
    listy z pochwałą dla nominowanych, którzy uznani są za zasługujących na szczególne uznanie za zasłużone działania

Kto się nadaje, do nominacji?
Marynarze, którzy:
z niebezpieczeństwem utraty życia dokonują aktów wyjątkowej odwagi, wykazując się niezwykłą odwagą w próbach ratowania życia na morzu lub w próbach zapobiegania lub łagodzenia szkód w środowisku morskim

Za akty odwagi, które miały miejsce w okresie nominacji:
1 lutego 2021 – 30 stycznia 2022

Kiedy muszę przesłać, do?
28 lutego 2022 do ITF.

Dlaczego? Nominacje z ITF do IMO zostaną zamknięte do 1 kwietnia 2022 r., więc aby uniknąć rozczarowania, musisz zgłosić swojego dzielnego marynarza do ITF lub związku morskiego zrzeszonego w ITF.

Kto może mianować marynarza?
Technicznie rzecz biorąc, nominacje do nagród mogą być składane do IMO tylko przez państwa członkowskie ONZ (rządy) i organy międzyrządowe, które są uznawane przez IMO (coś, co nazywa się „statusem konsultacyjnym”).

Jako globalny głos marynarzy, Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF) ma status konsultacyjny w IMO, dlatego ITF może nominować marynarzy, aby byli uznawani w nagrodach.

Aby pomóc ITF w nominowaniu odważnych marynarzy, prosimy Was – marynarzy oraz ich przyjaciół i rodziny – o zgłaszanie nam swoich potencjalnych nominowanych.

Jak to działa? Jak marynarze są nominowani i wybierani do nagród:
Krok 1: zdobądź nominację przez ITF

Istnieją dwa sposoby na zgłoszenie swojego dzielnego marynarza do ITF w celu nominowania go do nagród:
Opcja 1: Skontaktuj się ze swoim związkiem marynarzy

Możesz skontaktować się ze swoim (lub twoim dzielnym marynarzem) związkiem zawodowym i poprosić go o przekazanie twojej prośby do ITF.

Opcja 2: Prześlij dane swojego odważnego marynarza do ITF direct
 Wystarczy wysłać e-mail do Akredytowanego Przedstawiciela ITF

Wystarczy wysłać e-mail do Akredytowanego Przedstawiciela ITF do IMO Branko Berlan (Berlan_Branko@itf.org.uk)

W swoim e-mailu podaj nam dane swojego dzielnego marynarza i wydarzenia, do którego chcesz, aby został nominowany, w tym:
    imię i nazwisko, narodowość i stopień marynarza
    miejsce i godzina/data wydarzenia
    cokolwiek innego o nich, co chciałbyś dodać, co czyni ich zachowanie wyjątkowym, na przykład ich wiek, czas spędzony na pokładzie bez zmiany załogi lub wszelkie niepełnosprawności, z którymi żyją, które sprawiły, że ich akt odwagi był dla nich trudny do podjęcia

ITF następnie nominuje wszystkie zgłoszenia kwalifikujące, które otrzymujemy za pośrednictwem związków zawodowych marynarzy i bezpośrednio do IMO, jako oficjalne nominacje. Nominacje muszą dotrzeć w IMO do kwietnia.

Krok 2: Nominowani są wybierani przez IMO, ITF
Po przesłaniu nominacji przez ITF, rządy i inne organy, potencjalni zwycięzcy są wybierani przez „Panel Oceniający”. Kolektywnym zadaniem panelu jest wydawanie rekomendacji sędziom decydującym, kto powinien otrzymać jakie nagrody.

Zespołowi oceniającemu przewodniczy Sekretarz Generalny IMO, a w jego skład wchodzi: przedstawiciel ITF oraz inne organy. Panel proszony jest o dokładne i uczciwe przemyślenie nominowanych oraz tego, kto zasługuje na wyróżnienie.

Krok 3: Finaliści są oceniani i wybierani są zwycięzcy
Wreszcie spotykają się sędziowie. W skład jury wchodzą przewodniczący ważnych komitetów IMO, w tym Komitetu Bezpieczeństwa na Morzu IMO, Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego i Komitetu Prawnego. Panel ten, podobnie jak panel oceniający, któremu przewodniczy Sekretarz Generalny IMO.

Jurorzy biorą pod uwagę rekomendację Panelu Oceniającego i wybierają odbiorcę Nagrody. Po dokonaniu wyboru zapraszają zwycięzcę najwyższej nagrody na specjalną uroczystość w IMO w Londynie „w celu odebrania medalu i dyplomu powołującego się na dokonany czyn wyjątkowego odwagi”.
(.....)

Więcej na: https://www.itfseafarers.org/en/news/know-hero-sea-time-nominate-worlds-bravest-seafarers

R.R.

2022-01-16
Greckie Związki Zawodowe ITF podpisały nowy układ zbiorowy gwarantujący podwyżkę wynagrodzeń dla marynarzy promowych. Droga do porozumienia była ciężka i opatrzona 48 godzinnym strajkiem podczas którego greckie promy objęte układem zbiorowym nie wypłynęły z portu.
2022-01-14
Dla uczczenia tym co nie powrócili.
2022-01-10
Wielu marynarzy napotyka problemy przy odprawie na lotnisku bądź przy rezerwacji biletów powrotnych do kraju ws. wytycznych dotyczących testu PCR. Poniżej zamieszczamy najnowszy link jak i informacje w PDF ze strony internetowej Straży Granicznej.
2021-12-23
Życzymy wszystkim pracującym na morzu i mających chwilę wytchnienia na lądzie spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia
2021-12-21
Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi na nasze zapytania i zastrzeżenia ws. przepisów z dnia 15 grudnia lecz informujemy, iż zostały one doprecyzowane dnia 17 grudnia na podstawie kolejnego rozporządzenia Rady Ministrów. Wyjaśniono sprawy związane z testem diagnostycznym dla osób powracających spoza strefy Schengen.
2021-12-17
Przypominamy o zasadach i związanych z uznawaniem i funkcjonowaniem stref działań piracki oraz innych zagrożeń o charakterze wojennym. Zasada podstawowa to warunki zatrudnienia oraz informacja czy na statku jest układ zbiorowy ITF czy też nie.
Rynek pracy dla marynarzy
Prowadzimy portal pracy dla marynarzy Sea4You.pl, udzielamy porad prawnych oraz śledzimy i opiniujemy nowe przepisy prawne odnosząc je do sytuacji marynarzy. Wspieramy w trudnych sytuacjach, kontaktujemy i uczestniczymy w negocjacjach z pracodawcami.
Organizacja Marynarzy Kontraktowych
Przynależność do OMK można traktować jako Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń podczas pracy na morzu. Istotna jest także ochrona praw marynarzy. Życie stwarza różne niespodzianki i nawet najlepszym z nas, pracującym dla najlepszych armatorów może sprawić niezłego psikusa.
Materiały do pobrania
Udostępniamy publikacje do przeglądania offline (Biuletyn Morski), formularze i inne materiały. Zobacz galerię zdjęć z akcji i wydarzeń.
Warto wiedzieć
Garść najbardziej przydatnych porad dla marynarzy
Opłać składki on-line
Sprawdź wysokość składek i dokonaj płatności on-line